بهترین روش شارژ باتری خودرو

4.8
(429)

شارژ باتری خودرو کار بسیار ساده ای می باشد که شما به تنهایی می توانید آن را انجام دهید، اما بسیار مهم است که با روش انجام کار آشنا باشید و بدانید که دقیقا باید چه مراحلی را طی کنید. در این مقاله ما به شما آموزش می دهیم که بهترین روش شارژ باتری خودرو چه می باشد، پیشنهاد می کنیم حتما تا انتها مطلب همراه ما باشید.

کار باتری ماشین چیست و چرا شارژ آن اهمیت دارد؟

چرا باتری خودرو مهم است و چرا باید مطمئن شوید که همیشه شارژ است؟ اول، باتری ماشین اطمینان می دهد که موتور می تواند بچرخد و روشن شود به این صورت که هنگامی که کلید خود را در استارت قرار می دهید، باتری وظیفه تامین ولتاژ مورد نیاز برای فعال کردن استارت را بر عهده دارد. بنابراین اولین و مهم ترین وظیفه باطری ماشین تامین انرژی مورد نیاز استارت می باشد.

علاوه بر این، باتری خودرو هنگام کار به موتور ولتاژ می دهد و انرژش مورد نیاز لوازم جانبی مهم خودرو را تامین می کند. به طور کلی بدون وجود باتری، چراغ جلو، رادیو ماشین یا هر چیز الکترونیکی دیگری در وسیله نقلیه عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

چگونه باطری یک ماشین را شارژ کنیم

شارژ باتری ماشین ممکن است کار ساده ای به نظر برسد. با این حال، برای انجام درست آن، به دانش چگونگی کار نیاز دارید. در این مطلب نحوه شارژ ایمن باتری ماشین خودرو برای شما آورده شده است. اولین و مهم ترین نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که همیشه هنگام کار با باتری ماشین از محافظ چشم و دستکش استفاده کنید.

مرحله اول: همه چیز را خاموش کنید

خاموش کردن قطعات الکتریکی خودرو
خاموش کردن قطعات الکتریکی خودرو

قبل از شروع کار، بسیار مهم است که تمامی وسایل برقی را در ماشین خاموش کنید. این موضوع شامل تمامی قطعات الکتریکی و همچنین چراغ های بیرونی و داخلی است. در صورتی که شما این موارد را روشن بگذارید، باتری ممکن است در حین شارژ شدن خالی شود.

در برخی از مدل‌های خودرو نیز شما باید پایانه ‌های باتری را قبل از شارژ کردن باتری جدا کنید تا به قطعات الکتریکی آسیب نرسانید. برای بررسی این موضوع دفترچه راهنمای خودرو را بررسی نمایید و یا در اینترنت مدا خودرو را جستجو کنید و ببینید که درباره نحوه تعویض باتری شما چه نوشته شده است.

اگر نیاز دارید باتری خود را در حال حرکت تست کنید، از یک ولت متر استفاده کنید. به این صورت که شاخک ها را به پایانه های باتری مناسب وصل کنید تا خوانش دریافت کنید. 12.4 تا 12.7 ولت می گوید که باتری 12 ولتی ماشین شما شارژ شده است. اما هر چیزی کمتر از 12 ولت نشان دهنده ولتاژ پایین است و شما را با یک باتری مواجه می کند که ممکن است موتور را روشن نکند.

مرحله دوم: میزان جریان شارژ را تنظیم کنید

تنظیم جریان باتری
تنظیم جریان باتری

در شارژر خود، قبل از اتصال آن به باتری، باید میزان شارژ را تنظیم کنید. البته در صورتی که شارژر باتری بسیار ابتدایی دارید، ممکن است این گزینه ها را نداشته باشید. به طور معمول، نرخ شارژ از 2 تا 10 آمپر متغیر است.

در بیشتر موارد، به شما توصیه می شود باتری خود را با کمترین سرعت شارژ کنید زیرا با انجام شارژ آهسته، مطمئن می شوید که باتری در شرایط خوبی باقی می ماند و همچنین از شارژ بیش از حد باتری جلوگیری می کند.

تنها زمانی که باید از تنظیمات شارژ سریع استفاده کنید این است که فوراً به باتری نیاز داشته باشید. البته درست است که این کار سبب می شود تا باتری سریع شارژ شود و به مسیر خود ادامه دهید اما عمر باتری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

بنابراین بهترین روش شارژ باتری خودرو استفاده از روش آهسته می باشد.

مرحله سوم: پایانه های باتری را تمیز کنید

تمیز کردن پایانه های باتری
تمیز کردن پایانه های باتری

پایانه های مثبت و منفی باتری را پیدا کنید. پوشش پلاستیکی را از ترمینال مثبت جدا کرده و هرگونه خوردگی را با یک برس سیمی تمیز کنید.

اگر نمی توانید خوردگی را با برس از بین ببرید، به جای آن از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. با تمیز کردن باتری، اطمینان حاصل می کنید که شارژر اتصال خوبی برقرار می کند.

بیشتر بدانید: پاك كردن سولفاته باتری ماشین

مرحله چهارم: شارژر را به باتری متصل کنید

متصل کردن شارژر به باتری ماشین
متصل کردن شارژر به باتری ماشین

شارژر باتری خود را در مکانی نزدیک که ایمن است قرار دهید. گیره حاوی کابل قرمز را با ترمینال مثبت باتری وصل کنید و مطمئن شوید که به خوبی وصل شده است و شل نمیباشد.

سپس، همین کار را با کابل مشکی و ترمینال منفی باتری انجام دهید. پس از اتصال شارژر، می توانید آن را روشن کنید.

نکته: بسیار مهم است که شما اطمینان پیدا کنید که تمامی کابل های باتری به خوبی متصل شده اند، همچنین دقت داشته باشید که کابل ها با یکدیگر تماسی نداشته باشند و قطعه فلزی در اطراف آن ها نباشد.

مرحله پنجم: شارژ و تست باتری

روشن کردن ماشین
روشن کردن ماشین

اجازه دهید تا شارژر باتری متصل بماند تا زمانی که شارژ کامل شود. گاهی اوقات ممکن است این کار یک شب طول بکشد. پس از شارژ شدن باتری، گیره ها را به ترتیب مخالفی که روی آنها قرار داده اید بردارید.

یعنی در ابتدا کابل های مشکی رنگ را جدا کنید و سپس به سراغ کابل قرمز رنگ بروید.

درپوش ترمینال را عوض کنید و سعی کنید وسیله نقلیه خود را روشن کنید. اگر همه چیز به خوبی کار کند، نیازی به نگرانی در مورد باتری نخواهید داشت. با این حال، اگر باتری کار نمی کند، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشید.

بیشتر بدانید: آموزش نصب باتری ماشین

شارژ آهسته یا شارژ سریع، کدام بهتر است؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، بهترین راه برای شارژ باتری خودرو، شارژ آهسته آن برای سلامت باتری است. شارژ سریع باتری خودرو در واقع می تواند به آن آسیب برساند. بنابراین اگر عجله ندارید، بهتر است همیشه با آمپرهای کمتر در مدت زمان طولانی تری شارژ کنید.

مدت زمان شارژ باتری خودرو چه قدر است؟

مدت زمان شارژ باتری ماشین
مدت زمان شارژ باتری ماشین

تعیین مدت زمان شارژ باتری به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول، بستگی به نوع شارژر مورد استفاده شما دارد. علاوه بر این، بستگی به میزان شارژ باتری دارد.

شارژ کامل باتری خودرو می تواند چند ساعت یا چند روز طول بکشد. البته شما می توانید زمانی که باتری نیمه شارژ شده است از آن استفاده نمایید. اما باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که امکان خالی شدن شارژ باتری بسیار بالا است و ممکن است در وسط راه ماشین شما خاموش شود.

البته در این مواقع شما می توانید از روش باتری به باتری خودرو استفاده نمایید، باتری به باتری یکی دیگر از روش های رایجی است که به جهت شارژ باتری ماشین از آن استفاده می شود.

استفاده از این روش نیز بسیار ساده می شود. شما به یک کابل جامپر و یک وسیله نقلیه دیگر که دارای باتری سالم باشد احتیاج دارید.

این روش نیز برای شارژ باتری گزینه مناسبی است اما به اندازه استفاده از شارژر مخصوص مناسب نیست. بنابراین تنها در زمانی که در خیابان گیر کردید و یا شارژر باتری در دسترس نداشتید به سراغ آن بروید.

مورد آخر در نظر داشته باشید که اگر باتری شما به صورت کامل از بین رفته باشد هیچ کدام از روش های گفته شده برای آن جوابگو نخواهد بود و شما باید به فکر تعویض باتری ماشین باشید.

در صورتی که باتری ماشین شارژ نگه ندارد چه باید کرد؟

اگر باتری شما شارژ نمی شود، باید یک جایگزین داشته باشید. پیشنهاد می شود قبل از اینکه آن را به مغازه خودروسازی ببرید، یک باتری جدید را امتحان کنید. اگر بعد از تعویض باتری با همین مشکلات مواجه شدید، ممکن است اصلاً مشکل شما نباشد.

این شرایط زمانی ایجاد می شود که مشکل سیستم برقی خودرو شما مربوط به باتری نمی باشد و به خاطر قطعات دیگر مثل دینام و … می باشد.

به همین جهت است که در ابتدای مقاله بیان کردیم بهتر است قبل از شارژ باتری ماشین ولتاژ آن را به دست آورید. با بررسی ولتاژ باتری شما متوجه می شوید که مشکل اصلی به خاطر شارژ باتری است یا نه.

پیشنهاد میشود مطلب تست شارژ باتری ماشین را بخوانید!

نگهداری از باتری ماشین

با توجه به مطالب گفته شده در بالا حتما به اهمیت باتری خودرو پی برده اید، علاوه بر انجام کارهای اولیه مثل: روشن نگذاشتن چراغ های ماشین در طول شب یا رانندگی نکردن در مسافت های کوتاه. بسیاری از بانری ها احتیاج به مراقبت های جدی تر دیگری نیز دارند.

به طور مثال شما باید به صورت مداوم وضعیت باتری ماشین را بررسی کنید. در صورت کم شدن سطح الکترولیت باتری به آن آب مقطر اضافه کنید در غیر این صورت این صفحات به مرور زمان در معرض هوا خورده شده و از بین می‌روند.

توجه داشته باشید که باتری از قطعات مصرفی در خودرو میباشد و طول عمر آن بین 2 تا 5 سال است؛ اما این که دقیقا چه میزان برای شما کارایی داشته باشد بستگی به نحوه نگهداری شما دارد.

شما می توانید یک بار باتری را در خودرو قرار دهید و هیچ گونه نگهداری از آن نداشته باشید و آن وقت کمتر از 3 سال برای شما عمر کند. و یا اینکه زمانی که باتری را درون خودرو نصب می کنید پس از آن نسبت به نگهداری از آن حساس باشید و در عوض کارایی باتری خود را بهبود دهید و تا پنج سال برای شما عمر کند.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با بهترین روش شارژ باتری ماشین آشنا نماییم.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
0
نظر شما برای ما مهم است، لطفا دیدگاه خود را بفرماییدx
پیمایش به بالا
تماس با ما و سفارش باتری