نکات بعد از تعویض باتری ماشین

4.8
(263)

گاهی ممکن است زمانی که شما می خواهید خودرو را استارت بزنید متوجه شوید که عمر باتری خودرو تمام شده است و نیاز به تعویض آن دارید، به هر حال این کار را انجام می دهید و یک باطری جدید در خودرو قرار می دهید، اما نکته ای که وجود دارد این است که زمانی که شما باتری ماشین را تعویض می کنید تمامی داده های درون آن از بین می رود، در نتیجه نیاز است که پس از تعویض باتری کارهایی را انجام دهید تا خودرو دوباره به حالت اول بازگردد. برای آشنایی با این کار ها و نکات بعد از تعویض باتری ماشین تا انتها این مطلب همراه برنا باتری باشید.

با امداد باتری برنا، ارسال و تعویض باتری باتری ماشین در محل رایگان انجام می شود و تمام نکات مورد نظر رعایت خواهد شد. اگر سوالی داری همین الان با کارشناسان ما صحبت کن!

پس از تعویض باتری ماشین چه کارهایی باید انجام داد؟

همان طور که گفتیم اطلاعات و تمامی داده های ماشین در کامپیوتر خودرو ذخیره می شود و این کامپیوتر به کمک باتری تغذیه می شود. زمانی که باتری ماشین را تعویض می کنید این کامپیوتر به داده های جدید دسترسی ندارد و این موضوع باعث می شود که نتواند به خوبی موتور ماشین را هدایت کند.

به همین جهت یکی از نکات بعد از تعویض باتری ماشین این است که تنظیم های مجدد کامیپوتر خودرو را انجام دهید.

البته لازم به ذکر است که نه تنها باتری ماشین، بلکه شما وقتی هر قطعه خودرو را تعویض می کنید(قطعاتی مثل فیلتر سوخت، سنسور ضربه، تعویض کولر و…) پس از آن باید تنطیمات مجدد کامیپوتر را انجام دهید.

دقت داشته باشید که برای انجام این کار از دفترچه راهنما خودرو کمک بگیرید و حتما قبل از تعویض باتری، کد ها را یادداشت کنید که در آخر دچار مشکل نشوید.

چگونه می توان تنظیم مجدد کامپیوتر ماشین را انجام داد؟

کامپیوتر خودرو
کامپیوتر خودرو

برای تنظیم مجدد کامپیوتر خودرو شما می توانید آن را به تنظیمات اولیه کارخانه بازگردانید، اما انجام آن به چه صورت است؟

برای انجام این کار در ابتدا کابل باتری را برای مدت 2 الی 3 دقیقه جدا کنید، پس از متصل کردن مجدد کابل چراغ موتور را چک کنید، باید بررسی نمایید که آیا دوباره روشن می شود یا نه.

برای این که مطمئن شوید مراحل به درستی انجام شده است کمی رانندگی کنید تا کامپیوتر متوجه شود هنوز مشکلی وجود دارد یا خیر. در صورتی که همچنان مشکلی وجود داشته باشد چراغ چک خودرو روشن می شود و کد خطا ظاهر می شود که در نهایت برای بررسی دقیق آن بیاد از دیاگ استفاده کنید.

فراموش نکنید که بررسی کابل های باتری را انجام دهید، گاهی در زمان تعویض باتری فراموش می کنید که کابل ها را محکم کنید و این موضوع باعث می شود باتری شما با سرعت بیشتری با کمبود شارژ روبرو شود.

بیشتر بدانید: آموزش نصب باتری ماشین

نکات مهم بعد از تعویض باتری ماشین

اگر شما خودتان به تنهایی تعویض باتری را انجام دهید ممکن است کمی نگران باشید که آیا این کار را به درستی انجام داده اید یا خیر و یا اصلا چگونه می توان به بدون هیچ خطری باتری ماشین را تعویض کرد. برای این منظور به نکات زیر توجه داشته باشید.

قبل از این که باتری را از محفظه خود خارج کنید به ولتاژ آن توجه داشته باشید، ولتاژ باید روی PCM و سایر ماژول ها حفظ شود. همیشه حواستان باشد که هرگز در زمان روشن بودن خودرو، باتری آن از محل خود خارج نکنید.

توجه داشته باشید زمانی که شما باتری را جدا می کنید و اتصالات آن قطع می شود، جریاناتی رخ می دهد. یکی از آن ها این است که سیستم الکتریکی خودرو با جهش ولتاژ روبرو می شود. این موضوع سبب می شود ماژول های الکتریکی دچار آسیب شوند و به معنای ارور یا خطا در کامپیوتر خودرو می باشد.

این کار عواقب بسیاری دارد که ساده ترین آن این است که در عملکرد سایر بخش های الکتریکی خودرو مشکل ایجاد می شود.

زمانی که بخش ماژول خودرو کنترل قدرت یا همان ولتاژ خود را از دست می دهد باعث می شود که تنظیماتی که برای حافظه صورت گرفته است از بین برود. این تنظیمات چه می باشد؟

این تنظیمات همان تغییراتی است که PCM در طول زمان کارایی خودرو آموخته است. که می تواند شامل: مخلوط سوخت، نقاط تغییر انتقال و سایر عملکرد های کنترلی باشد.

برای تنظیمات مجدد آن ها باید از کنترل موتورهای کامپیوتر کمک بگیرید.

مشکلات بعد تعویض باتری خودرو

مشکلات تعویض باتری
مشکلات تعویض باتری

زمانی که شما باتری ماشین را تعویض می کنید، ممکن است با مشکلات زیر روبرو شوید:

  • از دست دادن تهویه مطبوع
  • ایجاد مشکل در لوازم جانبی خودرو مثل: صندلی، در، پنجره، سانروف
  • روشن شدن چراغ های هشدار دهنده
  • خرابی ماژول های الکتریکی
  • ایراد در استارت خودرو
  • و …

البته توجه داشته باشید که تمامی این مشکلات برای همه ماشین ها رخ نمی دهد، در ماشین های امروزی زمانی که شما اتصالات باتری را قطع می کنید حافظه خودرو به طور کامل حذف می شود.

در این حین ممکن است اطلاعاتی از بین برود که برای عملکرد صحیح سایر ماژول ها لازم و حیاتی است. به همین دلیل است که شما باید قبل از تعویض باتری با تمامی این نکات آشنا باشید و حواستان باشد این مشکلات برای شما رخ ندهد.

کارکرد ضعیف موتور از نتایچ تعویض باتری

عملکرد موتور ماشین
عملکرد موتور ماشین

زمانی که شما اتصلات باتری را قطع می کنید، عملکرد موتور خودرو ضعیف می شود و این موضوع باعث می شود تراز سوخت تنظیمات خود را از دست بدهند و در نهایت  تا زمانی که PCM تغییرات شیفت را دوباره نیاموزد، انتقال به خوبی انجام نمی‌شود. همین امر منجر به اختلال در عملکرد سیستم ABS  یا کیسه هوا می‌شود.

از بین رفتن تهویه مطبوع

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای شما رخ بدهد این است که ماژول کنترل آب و هوا دچار اختلال می شود و باید به صورت مجدد تنظیمات آن را انجام دهید. به همین دلیل در برخی از وسایل نقلیه، تهویه مطبوع یا A/C تا زمان تنظیم مجدد قادر نخواهد بود که به درستی کار کند.

ماژول کنترل مرکزی یا BCM

تعویض باتری ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد سایر وسایل الکتریکی ماشین شود، برخی از این لوازم عبارت است از: پنجره های برقی، گرم کن صندلی، سانروف برقی و …

از طرفی دیگر اگر تعویض باتری به درستی انجام نشود امکان دارد سیسیتم ضد سرقت ماشین از کار بیفتد.

تعویض باتری ماشین و شارژ خودرو

در برخی از خودرو که از شارژر اتومات باتری استفاده می شود، نحوه طراحی به این صورت است که با افزایش سن میزان شارژ باتری افزایش می یابد که در صورت تعویض این سیستم با مشکل روبرو می شود. علاوه بر آن در صورتی که شما باتری را تعویض کنید، رادیو و ساعت ماشین تنظیمات خود را از دست می دهند.

چگونه طول عمر باتری خودرو را افزایش دهیم؟

افزایش طول عمر باتری خودرو
افزایش طول عمر باتری خودرو

یکی از کارهایی که شما باید بعد از تعویض باتری ماشین با آشنا شوید، نحوه مراقبت از باتری خودرو می باشد، حالا که شما یک باتری نو درون خودرو قرار داده اید، باید کارهایی را انجام دهید که مقدار زمان بیشتری برای شما کار کند. برخی از این کار ها را در ادامه برای شما آورده ایم:

بررسی سطح اسید باتری

به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری باتری خودرو، باید سطح اسید باتری خود را هر شش ماه یکبار بررسی کنید. برای بررسی این موضوع می توانید از علامت موجود روی بدنه باتری کمک بگیرید، هر زمان که احساس کردید سطح آب باتری کم شده است مقداری آب مقطر به آن اضافه کنید.

به صورت مرتب ولتاژ باتری را بررسی کنید

برای تعمیر و نگهداری جامع باتری خودرو، هر ماه آزمایش بررسی ولتاژ باتری ماشین را انجام دهید، این کار را هم می توانید خودتان به تنهایی انجام دهید و هم از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

باتری را تمیز کنید

تمیز کردن باتری خودرو
تمیز کردن باتری خودرو

باتری خودرو به مرور زمان دچار خوردگی می شود و ممکن است مواد درون آن به بیرون از باتری نشت کند. پیشنهاد می کنیم که هر ماه وضعیت باتری ماشین را بررسی کنید تا در صورتی که مشاهده کردید سرباتری ها سولفاته شده اند برای تمیز کردن آن ها اقدام کنید.

محکم بستن کابل های باتری

حتما حواستان باشد که کابل های باتری محکم باشند و باتری در سر جای خود تکان نخورد.

ماشین را برای مدت زمان طولانی ترک نکنید

اگر ماشین را برای زمان طولانی رها کنید باتری شما خوابیده می شود و بعد از آن به سختی می توان خودرو را روشن کرد. توصیه می شود حداقل هر یک هفته یکبار با وسیله نقلیه خود رانندگی کنید.

باتری را در دمای مناسب نگه دارید

آب و هوا تاثیر بسیاری بر میزان طول عمر باتری دارد، به همین جهت شما همواره باید حواستان باشد که باتری را در دمای متعادل نگه دارید.

از شارژ بیش از حد باتری اجتناب کنید

اگر شارژ باتری خودرو کم است و می خواهید آن را شارژ نمایید توجه داشته باشید که نباید آن را بیشتر از حد لازم شارژ کنید، این کار آسیب های بسیاری به باتری وارد می کند که هم طول عمر آن کم می شود و هم کارایی صحیح خود را از دست می دهد.

برای آشنایی با نحوه شارژ باتری خودرو ویدیو زیر را تماشا کنید.

زمانی که موتور ماشین خاموس است چراغ های اضافه را خاموش کنید

چراغ ها در زمانی که ماشین کار نمی کند، برق را مستقیماً از باتری دریافت می کنند بنابراین  وقتی ماشین را خاموش کردید، تمام چراغ های روشن را خاموش کنید و تا زمانی که موتور را روشن نکرده اید به سراغ آن ها نروید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با نکات بعد از تعویض باتری ماشین آشنا نماییم. در صورتی که شما نکته ای در این زمینه می دانید که می تواند به کاربران سایت کمک کند در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

هچنین بخوانید: علت سوختن باتری ماشین

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
0
نظر شما برای ما مهم است، لطفا دیدگاه خود را بفرماییدx
پیمایش به بالا
تماس با ما و سفارش باتری