چگونه راننده بهتری باشیم؟

1
(1)

در یک فیلم اکشن حرکت در پیچ‌های تنگ با سرعت بسیار بالا مطمئناً جالب است، اما در واقعیت، راننده عالی بودن به معنای اجتناب از نیاز به مانورهای پرخطر است. اگر به دنبال تبدیل شدن به بهترین راننده ممکن هستید، ترفندها، نکات و تغییرات زیادی وجود دارد که می توانید برای بهبود مهارت های خود در جاده اعمال کنید.

یادگیری رانندگی یک نقطه عطف مهم برای یک راننده جدید است و می تواند یکی از به یاد ماندنی ترین تجربیات باشد. با این حال، با وجود تمام حواس‌پرتی‌هایی که این روزها در جاده‌ها وجود دارد، حتی برای یک راننده باتجربه هم غیرمعمول نیست که هنگام رانندگی نتواند تمرکز خود را حفظ کند. بنابراین، این مقاله نکات موثری را بررسی می کند که به شما در بهبود مهارت های رانندگی کمک می کند.

چگونه راننده بهتری باشیم
چگونه راننده بهتری باشیم

چطور راننده خوبی باشیم؟

رانندگی یک امر دو جانبه است. یعنی در حین راندن خودرو لازم است که جسم و ذهن هر دو هم‌گام و همراه با هم باشند و هوشیارانه تمام جوانب را بسنجند. چون لازم است رانندگان رفتار افراد پیاده، سایر ماشین‌ها و وسایل نقلیه را زیر نظر بگیرند و متناسب با هر حرکت آن‌ها عکس‌العمل مناسبی از خود نشان دهند. اما این تمام ماجرا نیست. چند شرط دیگر هم وجود دارد که باید رعایت شود. بخشی از این شروط به خودرو مربوط هستند. برخی دیگر هم به مهارت‌های رانندگی ربط پیدا می‌کنند. البته از اهمیت اخلاق رانندگی و همچنین رعایت قوانینی هرچند ساده اما مهم و کاربردی نیز نباید غافل باشیم. در ادامۀ این مقاله به چند شرط مهم و ضروری برای  راننده خوب شدن اشاره شده است.

در ویدیو زیر پیشنهاداتی در راستای تبدیل شدن به راننده ای خوب گفته شده است.

پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش رانندگی ایمن در شب را نیز مطالعه ننمایید.

آینه ها را به درستی تنظیم کنید

تنظیم آینه بغل چپ: برای این منظور داخل خودرو خود نشسته و سپس صندلی و ارتفاع صندلی و … را همانند زمانی که رانندگی می کنید و کاملا مسلط هستید تنظیم کنید. سپس به همان صورت که نشسته اید کم کم بدن و سر خود را به سمت چپ کج کنید تا سر شما به شیشه سمت چپ برسدو آن را لمس کند. حال زمان تنظیم کردن آینه است و باید آنقدر آینه بغل سمت چپ را، به سمت چپ کج کنید تا تنها در آّینه قسمت گوشه کوچک انتهایی پنجره عقب خودرو را ببینید و یا حتی برخی سایت ها گفته اند که آنقدر آینه را بچرخانید تا در این حالت بدنه خودرو از داخل آینه خارج شود.

تنظیم آینه سمت راست: مجدادا مثل حالت قبل داخل خودرو و پشت فرمان بنشینید و اینبار برای تنظیم آینه سمت راست بردن و سر خود را آنقدر به سمت راست خم کنید تا به مرکز خود رو یا وسط دو صندلی چلو برسید. همانند شکل. حال آینه را آنقدر بچرخانید تا در این حالت قسمت انتهایی گوشه پنجره عقب خودرو یا قسمت انتهایی خودرو را ببینید.

تنظیم آینه وسط: برای تنظیم آینه وسط کار راحت دارید و در همان حالت قبل راحت پشت فرمان نشسته و آینه را طوری تنظیم کنید که به راحتی شیشه پشتی و متعاقبا خودرو های پشت سر را به راحتی ببینید.

آیینه ها را به درستی تنظیم کنید
آیینه ها را به درستی تنظیم کنید

اگر آینه های جانبی خود را طوری تنظیم کنید که لبه خودرو را از روی صندلی راننده ببینید، در واقع بخشی از پوشش آینه را هدر می دهید، زیرا بخشی از نمای هر آینه جانبی با نمای عقب همپوشانی دارد. با تنظیم آینه ها در حالی که به یک طرف خم شده اید، میدان دید خود را به حداکثر می رسانید.

با استفاده از آینه ها در این موقعیت ها، نقاط کور خود را تا حد زیادی کاهش می دهید. از بین بردن تمام نقاط کور غیرممکن است و بررسی روی شانه قبل از چرخش و تغییر مسیر همچنان ضروری است.

و استفاده از این آینه ها را فراموش نکنید. کارشناسان می‌گویند که با نگاه کردن به آینه‌ها هر پنج ثانیه، یک راننده خوب مدت‌ها قبل از اینکه برای هر حرکت جانبی برنامه‌ریزی کنید، حسی از آنچه در اطراف وسیله نقلیه شما می‌گذرد را حفظ می‌کند.

بازگشت به اصول و قوانین اولیه رانندگی

قوانینی را که هنگام شرکت در کلاس‌های رانندگی با آنها آشنا شدید به خاطر دارید؟ قوانینی مثل توقف کامل هنگام مشاهده تابلوی ایست؟ یا مثل زدن چراغ راهنما سر پیچ‌ها؟ بسیاری از ما در گذر سال‌ها این اصول و قوانین را از یاد می‌بریم و پشت گوش می‌اندازیم. منتها نباید فراموش کرد که اینها صرفا نکته یا توصیه‌های مرتبط با رانندگی نیستند، بلکه قانون‌اند و اگر رعایت نشوند جان خود و عزیزانمان به خطر خواهد افتاد.

بازگشت به اصول و قوانین اولیه و اساسی در رانندگی و رعایت آنها با نکته‌سنجی اولین و مهم‌ترین مورد از ترفندهای رانندگی است که باید به خاطر سپرد. هر بار که قصد تعویض خط (لاین) در بزرگ‌راه را دارید راهنما بزنید. با دقت به علائم راهنمایی و رانندگی نگاه کنید و بدانید هریک چه معنایی دارند. به‌ این‌ صورت، رانندگان بهتر و قابل‌اطمینان‌تری خواهید بود.

بازگشت به اصول و قوانین اولیه رانندگی
بازگشت به اصول و قوانین اولیه رانندگی

عادات غلط رانندگی خیلی ساده در حین راندن خودرو تکرار می‌شوند و البته با اندکی توجه و دقت یا شاید هم آگاهی در مورد غلط‌بودن آن‌ها کنار گذاشته می‌شوند. در بیشتر مواقع افراد بسیاری این عادات غلط را تکرار می‌کنند چون نمی‌دانند که انجام این رفتارهای ساده می‌تواند به خودروی شخصی آن‌ها آسیب وارد کند و به تدریج مشکلات دردسرآفرین و قابل توجهی را برای‌شان پیش بیاورد. شاید جالب باشد بدانید که این رفتارهای اشتباه، خیلی ساده درست همان زمانی که پشت چراغ قرمز ایستاده‌اید یا همان زمانی که می‌خواهید ماشین خود را پارک کنید تا برای انجام کارهای روزمره از آن پیاده شوید یا درست در همان لحظه که قصد دارید شروع به حرکت کنید رخ می‌دهند. این عادت‌های اشتباه عبارتند از:

 • نگه‌داشتن دست روی اهرم دنده در زمانی که قصد تعویض دنده را ندارید
 • استفاده‌نکردن از ترمز پارک
 • حمل‌کردن وسایل یا بار سنگین و نامناسب با ماشین سواری
 • راندن خودرو در صورتی که میزان سوخت کمی در باک بنزین وجود دارد
 • توقف بلافاصله و با شدت یا شروع به حرکت سریع و بدون مقدمه
 • افزایش دور موتور پیش از اینکه پیشرانۀ موتور به قدر کافی گرم شده باشد
 • پایین نگه داشتن پدال کلاچ برای مدت طولانی؛ مخصوصاً پشت چراغ قرمزها
 • تعویض دنده به صورت ناگهانی مخصوصاً برای تعویض دنده عقب و دنده جلو که لازم است حتماً خودرو کاملاً متوقف شود و بعد تعویض دنده صورت بگیرد.
 • نگه‌داشتن ترمز برای مدت طولانی، مخصوصاً در سراشیبی‌ها، به جای استفاده از دنده سنگین
 • توجه‌نکردن به علائم هشدار خودرو

فاصله 4 ثانیه ای را بین سایر وسایل نقلیه حفظ کنید.

فاصله 4 ثانیه ای ترفندی برای حفظ فاصله مناسب است. ممکن است شنیده باشید که 2 طول ماشین بین خود و وسیله نقلیه جلویی خود نگه دارید، اما این در واقع گمراه کننده است. بسته به سرعت خودرو، 2 طول ماشین ممکن است خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. درعوض، از خود بپرسید: “اگر وسیله نقلیه روبروی من در همان جایی که در حال حاضر هستند توقف کند و من به ترمز بکوبم، آیا در کمتر از 4 ثانیه به آنها برخورد خواهم کرد؟” اگر پاسخ مثبت است، کمی فاصله را بیشتر کنید.

حفظ فاصله 4 ثانیه ای را بین سایر وسایل نقلیه
حفظ فاصله 4 ثانیه ای را بین سایر وسایل نقلیه

جاده را به دقت بررسی کنید

فعالانه روی جاده متمرکز بمانید و اطراف خود را بررسی کنید. شاید راحت ترین کار این باشد که پشت وسیله نقلیه جلویی حرکت کرده و فقط به حرکات او توجه کنید، اما مهم است که محیط اطراف خود را دائما بررسی کنید تا فعالانه آنچه را که در اطرافتان می گذرد دنبال کنید. هر 5 تا 10 ثانیه یک بررسی سریع از مسیر و اطراف آن داشته باشید. از آینه های خود برای دیدن آنچه در اطراف شما در سمت راست، چپ و عقب رخ می دهد استفاده کنید. این کار شما را درگیر می‌کند و مانع از این می‌شود که برای مدت طولانی روی یک چیز متمرکز شوید.

اگر در یک بزرگراه طولانی و بدون پیچ هستید و فقط در حال حرکت در طول مسیر هستید، به جای تمرکز روی وسیله نقلیه روبروی خود، تا آنجایی که می توانید ببینید، جاده مقابل خود را اسکن کنید. نگاه کردن به مسیرهای جلوتر همچنین باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش استهلاک ترمزهای شما می شود زیرا می توانید سرعت خود را خیلی زودتر تنظیم کنید.

قبل از تغییر مسیر، آینه های خود را بررسی کنید.

به‌جای چرخش کامل گردن برای چند ثانیه، به آینه‌های خود تکیه کنید. هنگامی که چراغ چشمک زن خود را روشن کردید، هر 3 آینه خود را بررسی کنید. این به شما کمک می‌کند بدون اینکه گردن خود را کاملاً بچرخانید، یک تصویر ذهنی از مکان وسایل نقلیه اطراف خود بسازید. اگر آینه‌های خود را اسکن می‌کنید و راهی برای تغییر مسیر پیدا کرده اید، یک چرخش فوق‌العاده سریع انجام دهید تا نقطه کور کوچک سمت خود را بررسی کنید. چک کردن آینه‌هایتان در ابتدا باعث می‌شود قبل از تغییر مسیر نیازی به نگاه کردن به هر وسیله نقلیه در کنار خود نداشته باشید.

قبل از تغییر مسیر آیینه ها را بررسی کنید
قبل از تغییر مسیر آیینه ها را بررسی کنید

بدیهی است که اگر کسی جلوی شما نیست و واقعاً می خواهید 100% مطمئن باشید که هیچ کس در نقطه کور شما نیست، با خیال راحت میتوانید با چرخش گردن نقاط کور را بررسی کنید.

هنگام ترافیک در مسیر خود بمانید

هنگامی که ترافیک به آرامی در حال حرکت است، رانندگان بی حوصله هر کاری را انجام می دهند تا با حرکت بین خطوط، بتوانند زودتر راه بیفتند. در واقعیت، خطوط تقریباً همیشه با سرعت تقریباً یکسانی حرکت می کنند، اما با پرش مردم بین خطوط، ترافیک بسیار افزایش می یابد. اگر همه رانندگان در خطوط خود بمانند، ترافیک بسیار سریعتر جریان می یابد. این به این دلیل است که وقتی شما لاین را تغییر می دهید باعث می شوید ماشین پشت سر شما ترمز کند و ماشین پشت سر و ماشین پشت آن ترمز کند. همه به خاطر شما در آن لاین سرعت خود را کاهش می دهند. در همین حال، شکافی که شما باقی گذاشتید توسط وسایل نقلیه دیگری پر می‌شود که به نظر می‌رسد سریع‌تر به سمت خودروهایی می‌روند که پشت سر شما در لاین شما ترمز کرده‌اند، بنابراین یکی از آن‌ها از آن طرف می‌رود و دوباره کل فرآیند ترمز را شروع می‌کند.

هنگام ترافیک در مسیر خود بمانید
هنگام ترافیک در مسیر خود بمانید

صبور باشيد

مهم‌ترين مهارت براي رانندگي خوب صبور بودن هست. شما با صبور بودن مي‌توانيد آرامش خود را حفظ کرده و در موقعيت‌هاي خطرناک و ريسک‌پذير به راحتي واکنش نشان دهيد. پس هميشه با آرامش و هوشياري رانندگي کنيد. شما چه ترفندهايي را براي رانندگي بهتر خود به کار مي‌بنديد؟ ما منتظر شنيدن نظراتتان هستيم.

در رانندگی حالت تدافعی داشته باشید

مواظب دور و برتان باشید و ببینید چه ماشین هایی در جاده هستند و هر راننده چه کار دارد می کند (با موبایل حرف می زند، بد رانندگی می کند و … ). بهترین حالت این است که فرض را این بگیریم که الان کسی با رانندگی بد خود فاجعه ایجاد می کند. بدین ترتیب آمادگی خود را برای اتخاذ اقدام مناسب خواهید داشت. آیا می توانید در صورت بروز حادثه از ناحیه رانندگان دیگر به کمربندی جاده بروید و یا به جاده خاکی بزنید؟ آیا در مسیر کناری تان ماشینی وجود دارد یا می توانید در صورت لزوم به آن مسیر وارد شوید؟ همیشه آماده انجام بهتریم و صحیح ترین واکنش باشید.

رانندگی تدافعی نوعی از رانندگی است که علی رغم شرایط اطراف و اعمال راننده های دیگر، جان، زمان و پول انسانها را نجات میدهد. با استفاده از آموزشهای رانندگی تدافعی می توان با پیش بینی موقعیتهای خطرناک و اشتباهات دیگران خطرات و خسارات رانندگی را کاهش داد. افزایش ایمنی راننده و سرنشینان، کاهش مصرف سوخت، کمتر شدن استهلاک وسیله نقلیه و تبدیل خسارات حداکثری به حداقلی از مهمترین مزایای استفاده از تکنیکهای رانندگی تدافعی می باشد.

رانندگی تدافعی
رانندگی تدافعی

دانستن روش کنترل خودرو هنگام ترکیدن تایر

بیایید بدترین شرایط ممکن را در نظر بگیریم. با ۹۰ کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی در بزرگ‌راه هستید و ناگهان تایر خودرو می‌ترکد! در این شرایط باید کارهایی انجام دهید و نکاتی را رعایت کنید:

 1. به‌هیچ‌عنوان فرمان را نچرخانید. نگاهتان را از روبه‌رو برندارید. محکم فرمان را در دستانتان نگه دارید؛
 2. پایتان را روی پدال گاز فشار دهید. وقتی تایر می‌ترکد، به‌شدت از سرعت خودرو کاسته خواهد شد و اگر گاز ندهید، خودرو (دور تایری که ترکیده است)‌ دور خود خواهد چرخید؛
 3. اگر به‌خودی‌خود از سرعت خودرو کاسته نشد، به‌آهستگی پایتان را روی پدال ترمز فشار دهید و از سرعت خودرو کم کنید. تا زمانی که سرعت خودرو به کمترین حد ممکن نرسیده است، هیچ کار دیگری نباید انجام دهید؛
 4. وقتی سرعت خودرو کم شد، فرمان را خیلی آهسته و با دقت به سمتی از خودرو که تایر آن ترکیده است بچرخانید و کنار بزنید. با رعایت کامل موارد ایمنی (روشن‌کردن چراغ‌های راهنما، استفاده از چراغ خطر در صورت نیاز و موارد دیگر) تایر خودرو را عوض کنید.

همچنین می توانید مقاله دلایل ترکیدن لاستیک خودرو در تابستان را نیز مطالعه نمایید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
0
نظر شما برای ما مهم است، لطفا دیدگاه خود را بفرماییدx
پیمایش به بالا
تماس با ما و سفارش باتری