نگهداری باتری ماشین در زمستان

4.7
(190)

این مشکل برای همه پیش آمده است که در فصل زمستان و هوای سرد خودرو خود را استارت می زنند اما متوجه می شوند که ماشین روشن نمی شود، در این مواقع قطعا اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که باتری را بررسی کنید. جالب این است که ببشتر مواقع حدس شما درست است و روشن نشدن ماشین به دلیل ایراد در باتری است، اما دلیل این موضوع در چیست؟ آیا همیشه در دمای پایین خودرو دچار مشکل می شود؟ آیا روشی برای نگهداری باتری ماشین در فصل زمستان وجود دارد؟

در ادامه این مقاله قصد داریم تا درباره سوال های احتمالی شما در این مورد صحبت کنیم، اگر شما نیز حتی یک بار این مشکل برایتان پیش آمده است تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

چرا باید از باتری خودرو در فصل زمستان مراقبت کرد؟

نگهداری باتری ماشین در زمستان جزو موضوعاتی است که در ابتدا خیلی به آن توجهی نمی شود اما اگر یکبار در خیابان بمانید و یا در هوای سرد ماشین شما استارت نخورد متوجه اهمیت این کار می شید.

باید بدانید که باتری ماشین در فصل زمستان بیشتر هر زمان دیگری به رسیدگی احتیاج دارد، دلیل این موضوع این می باشد که فصل سرما برای باطری اثرات مخرب بسیاری دارد و اگر نکات لازم برای نگهداری آن را بلد نباشید و آن ها را رعایت نکنید به صورت یقین باتری شما دچار مشکل می شود.

سرمای هوا باعث می شود که فرایند تخریب باتری سریع تر صورت بگیرد و در داخل باطری فعل و انفعالی شیمیایی لازم با سرعت کم تری انجام می شود. در نهایت باتری توان لازم برای تولید جریان الکتریکی را ندارد و انرژی آن کاسته می شود.

یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای شما ایجاد می شود مربوط به استارت خودرو است، در فصل زمستان و در دمای پایین اگر کار های لازم را برای ماشین انجام نداده باشید متوجه می شوید که ماشین به سختی استارت می خورد و یا در اوایل رانندگی پت پت می کند.

این موضوع تنها یکی از مشکلات ساده ای است که پیش می آید و حتی امکان دارد ایراد های جدی تر در خودرو به وجود آید.

تاثیر آب و هوای سرد بر روی باطری خودرو

تاثیر آب و هوای بر روی خودرو
تاثیر آب و هوای بر روی خودرو

آب و هوای سرد یا دمای پایین باعث می شود که روغن موتور ماشین سفت شود و در نهایت کار باتری سخت تر می شود، در این مواقع یعنی در هوای سرد دمای باتری 33درصد کاهش می یابد و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند و در حالت انجماد باقی بماند باعث می شود که حدود 50 درصد قدرت باتری کم شود.

علاوه بر این موضوع دستگاه های الکتریکی موجود در خودرو انرژی بیشتری از باتری می گیرند و قدرت درون باطری کم تر می شود.

روش های نگهداری باتری ماشین در فصل زمستان

در هوای سرد لوازم برقی خودرو مثل: سیستم صوتی، پنجره های برقی و … برای فعالیت به مصرف برق بیشتری احتیاج دارند و انرژی بیشتری را از باتری می گیرند. در نتیجه لازم است شما مراقبت بیشتری از باطری داشته باشید، در ادامه برخی از کار ها را به شما معرفی می کنیم که با انجام دادن آن ها باتری شما طول عمر بهتری خواهد داشت.

1.     از پوشش خودرو استفاده کنید

استفاده از پوشش خودرو در فصل زمستان
استفاده از پوشش خودرو در فصل زمستان

اگر شما خودروتان را بیرون از پارکینگ پارک می کنید لازم است که یک پوشش تهیه کنید و از آن برای محافظت از خودرو استفاده کنید؛ این موضوع باعث می شد که در صورت بارش برف و باران به خودرو و باتری شما آسیبی وارد نشود و علاوه بر آن ماشین شما گرم می ماند.

2.     از شارژ باتری استفاده کنید

اگر قصد این را دارید که در فصل زمستان برای مدت طولانی از خودرو استفاده نکنید، زمانی که قصد استفاده مجدد از آن را داشتید به کمک شارژر، باتری را شارژ کنید.

شارژ باتری راهکار جالبی است که به کمک آن می توانید برای مدت طولانی از باتری مراقبت کنید. روش استفاده از این شارژر ها به این صورت است که یا باید آن را به صورت مستقم به باتری متصل کنید و یا به کمک آن باتری به باتری کنید.

3.     درست استارت بزنید

نحوه صحیح استارت خودرو در فصل زمستان
نحوه صحیح استارت خودرو در فصل زمستان

مهم ترین نشانه ای که به خالی شدن باتری اشاره دارد استارت نخوردن است، برای این که این مشکل برای شما پیش نیاید باید قبل از استارت خودرو، تمامی لوازم برقی موجود در ماشین را چک کنید و از خاموش بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

اگر تمامی لوازم برقی ماشین خاموش باشند این قدرت در باتری ایجاد می شود که توان لازم برای استارت را تهیه کند. علاوه بر آن زمانی که ماشین روشن شد بهتر است تا ده دقیقه از لوازم برقی استفاده نکنید تا فشاری به باطری وارد نشود.

یکی دیگر از روش هایی که به کمک آن می توانید ماشین را استارت بزنید این است که در ابتدا سوییچ را به مدت ده ثانیه سر جای خود بچرخانید و نگه دارید، البته باید توجه داشته باشید که نباید این کار را پشت سر هم انجام دهید زیرا باعث می شود خودرو دیگر استارت نخورد.

روش کار به این صورت است که ده ثانیه این کار را انجام بدهید و سپس به مدت یک دقیقه صبر کنید و مجدد استارت بزنید.

اگر با اانجام این کار ها هم متوجه شدید که ماشین روشن نمی شود تنها راه حلی که برایتان باقی می ماند این است که خودرو را باتری به باتری کنید.

4.     نگهداری از باتری ماشین در برف و یخ

بهترین کاری که شما می توانید در جهت نگهداری صحیح باتری در فصل زمستان انجام دهید این است که آن را گرم نگه دارید، زمانی که دمای هوای اطراف خودرو به زیر صفر می رسد، واکنش های شیمیایی درون باتری کاهش پیدا می کند و در نتیجه باطری نمی تواند انرژی لازم را برای سایر اجزا تهیه کند.

زمانی که باتری در شرایط خوبی قرار دارد و به راحتی استارت می خورد، باعث می شود فضای زیر کاپوت گرم شود و این گرم شدن منجر به عملکرد بهتر باتری می شود.

اگر باتری در شرایط سرما به صورت طولانی خاموش باشد، باعث می شود شرایط لازم برای استارت زدن را نداشته باشد و رطوبت ناشی از سرما و یخ زدگی های پی در پی به پوشش باتری آسیب بزند.

البته این نکته را فراموش نکنید که برای خشک کردن باطری هرگز نباید از حرارت مستقیم استفاده کنید زیرا باعث جرقه و آتش سوزی می شود.

5.     قبل از شروع زمستان باتری ماشین را چک کنید

پیشگیری بهتر از درمان است، این جمله حتی برای باتری ماشین نیز کاربرد دارد! به همین جهت باید قبل از شروع فصل سرما وضعیت باتری ماشین را چک کنید.

حتی اگر به تازگی باتری ماشین را تعویض کرده اید و باتری شما نو می باشد باز هم نباید از این بررسی غافل شوید.

برای انجام این کار می توانید از یک باتری ساز کمک بگیرید تا ولتاژ باطری ماشین را در حالت خاموش و روشن را به دست بیاورد. اگر یک فرد متخصص این کار را انجام دهد با توجه به عددی که دست می آورد می تواند متوجه شود که باتری در وضعیت مناسبی قرار دارد یا خیر.

نکته دیگری که برای محافظت از باتری می توانید انجام دهید این است که هر چند روزی یک بار خودرو را روشن کنید تا باتری ماشین به اصطلاح نخوابد.

6.     برای نگهداری باتری ماشین در سرما همیشه آن را تمیز نگه دارید

سولفاته شدن باتری ماشین
سولفاته شدن باتری ماشین

در حالت عادی در باتری ماشین فعل و انفعالاتی وجود دارد که نتیجه آن باعث می شود هیدروژن خارج شود و باتری انرژی لازم را تولید کند، این چرخه باعث می شود که بر روی بدنه باتری جرم ایجاد شود و قطب های مثبت و منفی باتری رسوب بگیرند.

البته این موضوع کاملا طبیعی است و خیلی جای نگرانی نیست اما مسئله ای که وجود دارد این است که نباید اجازه دهید این جرم ها برای زمان زیادی بر روی باتری باقی بماند زیرا در مدت زمان طولانی سبب پایین آمدن نوسان باتری می شود.

به همین دلیل باید همواره تلاش کنید که هر چند وقتی یک بار باتری خودرو را بررسی کنید و اگر جرمی بر روی بدنه های آن وجود دارد به کمک یک دستمال تمیر آن را پاک کنید.

این کار موجب می شود عمر مفید باتری افزایش پیدا کند و عملکرد بهتری داشته باشد.

7.     جدا کردن باتری و نگه داشتن در محیط گرم

اگر شما قصد این را داشتید که برای مدت زمانی طولانی از باتری استفاده نکنید بهتر است که باتری خودرو را جدا کنید و در یک مکان گرم نگه دارید، استفاده نکردن از خودرو برای زمان های طولانی (بیشتر از یک ماه) باعث می شود که باتری ماشین خوابیده شود و توان خود را ازدست بدهد.

البته اگر در فصل زمستان و زمانی که دمای هوا بسیار کاهش پیدا می کند قصد داشتید که از ماشین خود استفاده نکنید و خودرو شما فاقد پارکینگ می باشد، پیشنهاد ما به شما این است که اگر این تایم بیشتر از دو هفته است باتری خودرو را خارج کنید.

در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا باتری زود تر از زمان های دیگر دچار آسیب می شود.

البته توجه کنید که اگر باتری خودرو را خارج نکردید نباید آن را در هوای خیلی گرم قرار دهید زیرا ممکن است گرمای بیشتر از حد باعث شود هم ظاهر باتری خراب شود و هم ناگهان جرقه بزند.

استارت نخودرن ماشین در فصل زمستان

در ویدیو زیر به شما آموزش می دهیم که چگونه می توانید در فصل زمستان رسوب خودرو را از بین ببرید. یکی از دلایلی که باعث می شود خودرو به خوبی استارت نخورد این است که در سر باتری ها دچار رسوب می شوند و باتری این توانایی را پیدا نمی کند که انرژی لازم و مورد نیاز باتری را به خوبی تامین کند.

دیگر توصیه ها برای مراقبت از باتری ماشین در هوای سرد

چگونه از باتری ماشین در زمستان مراقبت کنیم؟
چگونه از باتری ماشین در زمستان مراقبت کنیم؟
  • چکاپ کامل و دیاگ خودرو و بررسی سیستم برق هر سه تا شش ماه یکبار.
  • اطمینان پیدا کنید که باتری ماشین همیشه در حالت شارژ است و شرایط مناسبی دارد، این موضوع باعث می شود که هیچ گاه باتری ماشین شما را در راه نگذارد و خیالتان راحت باشد در سرد ترین روز های سال شما را اذیت نخواهد کرد.
  • قبل از انجام هر نوع سفری در ابتدا باتری خود را چک کنید.
  • کابل باتری را صورت کامل بررسی کنید، اتصال دهنده ها را چک کنید و پایه های باتری را بررسی کنید که به صورت محکم بر سر جای خود قرار گرفته باشند.
  • ترمینال باتری را به کمک یک برس سیمی و یا اسپری پاک کننده تمیز کنید.
  • در زمان خرید باتری جدید به مشخصات باتری قبلی توجه کنید.
  • در صورت امکان برای نگهداری از باتری ماشین در فصل زمستان خودرو را در مکان های دارای سقف و گرم نگه دارید.
  • اگر باتری شما از نوع اسیدی می باشد و باید سطح آب آن را بررسی کنید در زمستان در فواصل زمانی کوتاه تری این کار را انجام بدهید زیرا ممکن است آب درون باتری یخ بزند.
  • اگر می دانید که طول عمر باتری شما رو به اتمام است بهتر است قبل از زمستان برای تعویض آن اقدامی انجامی دهید زیرا سرما باعث می شود فشار بیشتری به باتری وارد شود و زودتر از موعود شارژ خالی کند.

میزان ظرفیت باطری در فصل زمستان

توانایی شارژ باتری در هوای سرد از نکاتی می باشد که در زمان خرید باتری جدید باید به آن ها توجه کنید، معمولا برخی از تولید کنندگان باتری هایی را تولید می کنند که بر روی آن ها حرف CCA نوشته شده است، این موضوع نشان دهنده این است که باتری شما برای استفاده در هوای سرد مناسب است.

هر چه میزان عددی که بر جلوی این عبارت نوشته شده است بیشتر باشد یعنی آمپر سرد خودرو بالا تر است و باتری عملکرد بهتری در هوای سرد دارد.

بنابراین اگر شما در شهری زندگی می کنید که دارای آب و هوای سردسیری است و دمای آن معمولا پایین می باشد بهتر است که به سراغ باتری هایی بروید که مخصوص هوای سرد تولید شده است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
5 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
حسین زاده
حسین زاده
2 سال پیش

سلام ممنون بابت مطلب عالی تون باتری ماشینم صبحایی که هوا خیلی سرده میخوابه تو این ماه دوبار اتفاق افتاده . بنظرتون طبیعیه؟

باتری برنا
باتری برنا
در جواب  حسین زاده
2 سال پیش

خیر. باتری‌ها به طور معمول توان تحمل هوای سرد و گرم را دارند. اما اگر سرمای هوا و گرمای آن بیش از حد باشد باتری ضعیف می‌شود. سرما می‌تواند در مدارهای الکتریکی باتری مقاومت الکتریکی ایجاد کند و نتیجه این است که در یک روز سرد زمستانی ماشین استارت نمی‌خورد.

احمدی
احمدی
2 سال پیش

مرسی از مقاله عالی تون
من بعد یک شب سرد صبح متوجه شدم ضبط ماشینم کار نمیکنه آیا این موضوع هم به باتری ماشین مربوطه؟

باتری برنا
باتری برنا
در جواب  احمدی
2 سال پیش

دلیل این که ضبط ماشین از کار می افتد و دیگر کار نمی کند این است که منابع قدرت یا بخش هایی که جریان از آن عبور می کند دچار اختلال و مشکل شده اند

Wiringیکی از مسائلی است که ممکن است باعث خرابی ضبط خودرو شود، ضبط به منبع قدرت و بلنگو که از طریق سیستم ها ، (اغلب زیر داشبورد پیدا می شوند) متصل می شود ، اگر در سیستم سیم کشی قطعی یا مشکلی وجود داشته باشد ، سیستم صوتی ماشین قطعا کارایی مناسب خود را از دست می دهد

نکته دوم این که، در سیستم ضبط ماشین برای جلوگیری از آسیب ناشی از Upsurges از فیوز استفاده میشود و اگر فیوز پریده باشد مدار صوتی ماشین به اصطلاح شکسته می شود و ضبط روشن نمی شود

دلیل دیگر کار نکردن ضبط خودرو ، مشکل یا مشکلات اتصال به زمین باشد که در این حالت، ضبط نمی تواند از فیوز برای روشن شدن استفاده کند و یا رادیو در فواصل زمانی ، نامنظم کار می کند و قطع و وصل می شود ، گاهی مشاهده شده در چنین حالتی ، به طور عادی ضبط خاموش یا روشن نمی شود و لی به محض عبور از یک برامدگی خیابان ، ناگهان ضبط شروع به فعالیت می کند.

سعید
سعید
1 سال پیش

وقت بخیر
امروز صبح ماشینم استارت نمیخورد معلوم بود از باطریه وقتی باطری رو شارژ کردم و دوباره متصل کردم ماشین روشن شد ولی سیستم صوتی و ضبط خیلی کند عمل میکنن و هیچ صدایی از بلندگوهای ماشین پخش نمیشه آیا این مشکل مربوط به ضعیف بودن باطریه؟

5
0
نظر شما برای ما مهم است، لطفا دیدگاه خود را بفرماییدx
پیمایش به بالا
تماس با ما و سفارش باتری